Kodėl ekonomika reikia domėtis dabar, o ne sulaukus pensijos?

ekonomika

Senatvės pensijos kaupimo klausimai yra vieni dažniausių, kuriuos užduoda jauni žmonės. Lietuvoje ne taip jau ir senai įsigaliojo įstatymai, susiję su papildomu pensijos kaupimu, kuomet dalį atlyginimo žmogus skiria pensijos kaupimui antroje ar trečioje pakopoje. Šis įstatymas sukėlė sąmyšį daugelio žmonių galvoje, nes vis dėlto – atsakyta ne į visus klausimus.

Šalies ekonomika, tuo labiau – priimamais įstatymais domisi toli gražu ne visi žmonės. Tad, suprantama, kad neaiškumų kyla net ir tuomet, kai įsikiša patyrę specialistai. Ką svarbu žinoti apie pensijos kaupimo reformą bei alternatyvas investuojant pinigus į tai, kad senatvėje netektų tiesti rankos?

Papildomas pensijos kaupimas nėra toks nekaltas, kokį piešia įmonės

Naujienų portaluose bei televizijoje buvo galima matyti daugybę perspėjimų apie tai, kad pensijos papildomai nekaupiantys žmonės senatvėje tiesiog skurs. Bet, svarbu žinoti, kad net ir kaupiantys antros ar trečios pakopos fonduose gali susidurti su ta pačia skurdo problema.

Pensijų fondai skyrė nemažai pinigų į rinkodarą, o tiksliau – reklamuojant savo fondus. Tačiau, pateikta informacija tikrai nebuvo tiksli, o kai kuriais atvejais – ji netgi buvo melaginga. Kaip jau minėta, papildomas kaupimas visiškai nieko negarantuoja. Tad, net ir kaupiantys papildomai antros ar trečios pakopos fonduose gali senatvėje susidurti su skurdo problema. Svarbiausia – niekas negarantuoja, kad tie pinigai išliks.

Ką nutylėjo pensijų fondų atstovai?

Didžiausia rizika kaupiant antros pakopos fonduose yra tai, kad nėra jokios garantijos, jog investavimas kasmet bus pelningas. Trumpai tariant, jūsų atlyginimo dalis, kuri kas mėnesį investuojama į naujų fondo vienetų įsigijimą, gali ne tik brangti (kilti vertė), bet taip pat gali ir pigti. To pavyzdys – paskutiniai metai (2018), kurie parodė, jog per metus fondų vienetų vertė ne pakilo, o krito. Tai laikotarpis, kuris nesusijęs su krizėmis.

Blogiausias scenarijus kaupiantiems antros pakopos fonde – sulaukti didelės krizės atėjus pensijos laikotarpiui. Pavyzdžiui, jeigu artėja metas kai išeisite į pensiją ir staiga visą pasaulį ištinka finansų krizė, tokiu atveju, jūsų turimų fondo vienetų vertė gali smarkiai sumažėti. Atsistatymas gali trukti ne vienerius metus. Tad, toks kaupimas bus nuėjęs šuniui ant uodegos.

Ne ką mažiau svarbus faktas, kad pensijų fondai jums šimtus tūkstančių eurų neuždirbs. Nurodytos skaičiuoklės tikrai nėra tikslios. Jos tik prognozuoja galima augimą, neskaičiuodamos jokių krizių. Tad, tokios skaičiuoklės tiesiog pateikia nelabai tikslius duomenis, nes vis dėlto – papildomą pensiją jums mokės būtent SODRA.

Įsigaliojusi pensijų reforma naudingiausia yra tiems, kurie jau dabar yra sulaukę pensinio amžiaus. Trumpai tariant, SODRA jau nebeprivalės mokėti didelių papildomų sumų, kuriomis anksčiau skatino papildomą kaupimą. Dabar bus pervedama minimaliai. Tai reiškia, kad iš to labiausiai išlošė esami pensininkai.

Kokios alternatyvos norintiems investuoti į saugumą senatvėje?

Finansų ekspertai teigia, kad kas mėnesį reikėtų atsidėti dalį pajamų ir jas investuoti į skirtingas sritis. Paprastai kalbant, nevalia visos dalies kišti tik į vieną sritį. Geriausia būtų investuoti į atskiras sritis, kad rizika būtų sumažinta iki minimalaus lygio. Šiuo metu patariama investuoti į akcijas, obligacijas, numizmatines vertybes, meno kūrinius ir t.t.

Nekilnojamas turtas nėra gera investicija į saugumą senatvėje. Jeigu pirksite nekilnojamą turtą dabar ir tikėsitės, kad vėliau jį parduosite brangiau – klystate. Tikrai taip nebus ir to pavyzdys – dabartinių senų nekilnojo turto objektų kainos. Jos yra labai žemos ir toks NT yra menkai paklausus.

rasytojas Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.