Kai mosikuoti kirviu tampa nebemadinga, o tiksliau bijoma kitą dieną skaudančių riešų ir nugaros, laikas pagalvoti apie hidraulines malkų skaldykles. Kas šis prietaisas ir kaip jis veikia?
Malkų skaldyklės – rimta pagalba
Pirmiausia reiktų prisiminti, kaip malkos skaldomos kirviu. Iš esmės į kaladę yra įvaromas pleištas, kuris kalamas vis giliau plečia dvi kaladės puses. Tik viskas atrodo gana greitai – pokšt su kirviu ir kaladė skyla pusiau. Malkų skaldyklės veikia analogiškai. Viename jų gale yra pleištas, o kitą galą link jo stumia varikliukas. Tiesiog jėga yra paskirstyta tolygiai, todėl nereikia to pleišto (kirvo) daužyti.
Malkų skaldyklės privalumai
Pagrindinis privalumas – minimalus fizinis darbas. Viskas, ką reikia daryti žmogui – uždėti kaladę ant skaldyklės ir paspausti mygtuką. Visa kita padaro variklis ir hidraulinis įrenginys.
Kitas labai didelis privalumas – malkų skaldyklės veikia tyliai. Jei kirviu skaldant malkas pokši ir kaukši visas kiemas, tai skaldyklės variklis leidžia labai negarsų burzgimą, kurio jau nesigirdi už 5 metrų.
Malkų skaldyklės dirba našiau. Per valandą galima perskelti apie 100 kaladžių. Tai yra apie 10-12 kubinių metrų malkų. Kirviu taip našiai darbuotis nelabai pavyks.
Yra vertikalios malkų skaldyklės, kurios gali perskelti ir 100 cm ilgio kalades. Tiesa, jos galingesnės – 10 tonų jėgos. Ir elektros ima daugiau.
Malkų skaldyklės trūkumai
Jei įsigysite malkų skaldyklę, skaldymo kirvio nebereikės? Tikrai nebus taip. Kirvis išliks reikalingas visada. Malkų skaldyklės paprastai našiai skaldo tik gana taisyklingas malkų kalades. Beržinės, drebulinės, uosinės, alksninės malkos eina kaip per sviestą. Pušis jau pradeda rodyti „ožius“, o su kai kuriomis eglėmis jau viena bėda. Susisukusios obelys ir kriaušės skaldyklėms sunkiai įveikiamos. Juk tai ne išilginis pjūklas…
Kitas trūkumas yra tas, kad reikalinga elektra. Kai kurios galingesnės 10 t jėgos skaldyklės yra net trifazės, todėl kieme reikia turėti trijų fazių įvestį ir elektros ilgintuvą. Paprastai skaldoma ten, kur malkos supjaustomos arba atvežamos, tad kartais elektra gali tapti rimtu kliuviniu.
Skaldyklės sunkiai skaldo labai storas kalades. Paprastai rekomenduojama skaldyti 25 cm. diametro kalades, o didesnes perskelti bent per pusę kirviu.
Skaldyklės „valgo“ hidraulinį skystį. Bet čia normalu. Kas 150 darbo valandų rekomenduojama jį keisti, kad prietaisas veiktų našiai ir nesugestų.
Didžiosios skaldyklės nėra labai patogios transportavimui. Štai pavyzdžiui 10 tonų Scheppach HL1000V hidraulinė skaldyklė sveria apie 120 kilogramų. Jai pakelti ir pernešti reikės bent dviejų stiprių vyrų. Tiesa, ji turi transportavimo ratukus, tad keletą metrų patraukti bus galima ir vienam.
Jei kiekvieną pavasarį ruošiate keliasdešimt kubinių metrų malkų, rekomenduojame tokią įsigyti – tikrai pravers.