Kūdikiams reikia vitamino D, nes jis būtinas kaulų vystymuisi. Vitaminas D padeda kūdikio organizmui įsisavinti kalcį ir taip stiprinti kaulus bei dantis. Tad kaip žinoti ar kūdikiui reikia vitamino D, ką daryti jei trūksta ir kaip vartoti?
Vitaminas D yra būtinas visiems
Kūdikiams, kurių organizme vitamino D kiekis yra labai mažas, kyla rizika dėl silpnų kaulų, gali pradėti vystytis tokios problemos kaip rachitas (vaikystės sutrikimas, kai kaulai suminkštėja, todėl jie yra pažeidžiami).
Kūdikiams gresia vitamino D trūkumas, jei:
- jie maitinami krūtimi;
- jų motinos organizme nėra pakankamai vitamino D;
- jie turi tamsesnę odą;
- jų oda dažniausiai yra padengta drabužiais ar apsaugos nuo saulės priemonėmis;
- jie gyvena šiauresnėse klimato juostose;
- jie gyvena šalyse, kurios gyventojams dažnai trūksta vitamino D.
Žindomiems kūdikiams yra didesnė vitamino D trūkumo rizika nei mišinėliais maitinamiems kūdikiams, nes nors motinos pienas yra idealus maistas kūdikiui, jame nėra pakankamai vitamino D, kad patenkintų kūdikio kasdienius poreikius. Štai kodėl pediatrai paprastai paskiria papildą skystu pavidalu, kūdikiams yra skirti purškiami vitaminai, tokie kaip BetterYou DLux.
Vitaminas D kūdikiams reikalingas visą žindymo laiką, net jei jie papildomi maitinami mišiniais, tol kol pradės gauti pakankamai vitamino D iš įvairaus maisto. Pasitarkite su savo gydytoju, kada tiksliai atsisakyti vitamino D papildų.
Nelaukite, kol pasireikš vitamino D trūkumas
Lietuvoje vasaros trumpos, tad vitamino D iš saulės gauname tikrai nepakankamai, net jei visą vasarą leidžiame saulėje (kas nėra sveika, dėl pavojingų UV spindulių). Taigi, statistiniam lietuviui visada trūksta vitamino D. Todėl nėra pagrindo abejoti, jog vitaminas D kūdikiams taip pat reikalingas.
Vitamino D trūkumą nėra lengva pastebėti, iš dalies todėl, kad kūdikiai patys negali pasakyti, kaip jie jaučiasi. Nuovargis ir raumenų skausmas, yra dažniausi vitamino D trūkumo simptomai, tačiau tai yra dažni kitų ligų simptomai. Be to, vitamino D trūkumo požymiai gali pasireikšti tik po kelių mėnesių ar metų.
Tačiau gydytojai gali patikrinti jūsų kūdikio vitamino D kiekį, jei jūsų kūdikis:
- Dažnai serga ar pasigauna įvairias infekcijas;
- Lėtai auga ir vystosi;
- Dažni kaulų lūžiai.
Nelaukite, kol pamatysite, ar jūsų kūdikiui nėra vitamino D trūkumo simptomų. Reguliariai papildykite mitybą vitaminu D, kad išvengtumėte jo trūkumo ir užbėgtumėte sveikatos problemos už akių. O jei nerimaujate dėl kūdikio sveikatos, visada pasitarkite su savo šeimos gydytoju ar pediatru.
Kaip organizmui gauti vitamino D?
Vitaminas D gaunamas iš įvairių šaltinių:
- Saulės šviesa. Vitaminas D susidaro natūraliai, kai oda yra veikiama saulės spindulių. Kadangi Lietuva yra arčiau šiaurės nei pietų, rudenį, žiemą, pavasarį nepakanka saulės šviesos. Be to, kremas nuo saulės ir drabužiai, apsaugantys kūdikius nuo žalingo saulės poveikio, neleis natūraliai susidaryti vitaminui D.
- Maistas. Tam tikruose maisto produktuose yra gausu vitamino D. Kai kuriuose augaliniuose gėrimuose , pvz., sojos piene, gali būti pridėta vitamino D. Riebios žuvys, tokios kaip lašiša, tunas, upėtakis bei kiaušinių tryniai, taip pat yra vitamino D šaltiniai.
- Vitaminų papildai. Kūdikiams vitaminas D yra skysto pavidalo ir kasdien duodamas su lašintuvu ar purkštuku. Svarbu duoti kūdikiui papildus, kurie yra būtent skirti kūdikiams, tokie kaip BetterYou Dlux. Atidžiai perskaitykite papildo informacinį lapelį, kad įsitikintumėte, jog kūdikiui duodate tinkamą kiekį. Jei abejojate, pasitarkite su vaistininku ar pediatru.
Kūdikiams rekomenduojama dienos dozė yra 400 IU purškiamo vitamino D.