Naujo darbo paieškos, nepriklausomai ar tai – visiškai pirma, ar nauja darbovietė, pareikalauja tam tikrų pastangų. Praktiškai kiekvienu atveju, kandidatuojant į tam tikras pareigas, pirmasis žingsnis, kuriuo prasideda procesas – CV pildymas. Šis dokumentas dažnai tampa lemtingu faktoriumi, ar asmuo yra pakviečiamas pokalbiui, ar ne. O tai priklauso ne tik nuo to, kokia informacija yra jame pateikta, bet ir nuo to, kaip ji pateikta.
Taigi, tvarkingas, struktūrizuotas CV yra vienas iš pagrindinių faktorių, galinčių lemti kandidato sėkmę pokalbiui ar net pareigoms. Būtent tam vertėtų skirti ne mažiau dėmesio nei savęs pateikimui bei kompetencijoms išdėstyti. Pagal tai, kaip atrodo kandidato CV, galima susidaryti pakankamai tikslų vaizdą, koks tai yra žmogus, kaip atlieka darbui skirtas užduotis. Ir čia nekalbama apie dizainą, o pačią CV struktūrą.
Internete galima rasti daugybę pavyzdžių, kaip atrodo tinkamo CV struktūra, kokia ji yra ir tais pavyzdžiais pasinaudoti. Pasitaiko atvejų, kuomet kandidatas stengiasi kuo originaliau apipavidalinti savo gyvenimo aprašymą, tačiau pati struktūra yra padrika.
Paprastai CV prasideda nuo asmens fotografijos, nors ji nėra būtina. Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kokią nuotrauką dedate, bet ir jos dydį – išlaikykite proporcingumą. Atsižvelkite, į kokias pareigas kandidatuojate, pagal tai pasirinkite labiausiai tinkantį variantą.
Toliau pateikite svarbiausius savo asmeninius duomenis bei kontaktus, išsilavinimą ir tik tuomet pereikite prie savo profesinės patirties bei įgūdžių. Leiskite darbdaviui tarsi su jumis susipažinti. Juk ir realiame pokalbyje pirmiausia įvyksta pažintis, trumpas prisistatymas apie save, o tik paskui gvildenami aktualūs klausimai.
Galiausiai nurodykite savo asmenines savybes ir įgūdžius, kurie galėtų būti naudingi pareigose, į kurias pretenduojate. Pabrėžkite savo privalumus, ne trūkumus.