Jei nusprendėte įteisinti savo santykius ir esate pasiryžę su mylimu žmogumi praleisti visą savo gyvenimą, tuomet turėtumėte pagalvoti apie vieną svarbiausių švenčių – sužadėtuves. Nuo seniausių laikų piršlybas lydi įvairūs mitai ir pasakojimai, kuriuos pravartu žinoti kiekvienai porai, nusprendusiai sumainyti aukso žiedus.
Sužadėtuvių žiedai yra svarbiausias piršlybų atributas, simbolizuojantis jaunųjų norą susituokti. Spėjama, kad minėtieji žiedai atsirado XIII amžiuje, kuomet bažnyčia įteisino oficialų laikotarpį iki vestuvių. Tiesa, bažnyčios siekis nebuvo toks romantiškas – kunigai norėjo spėti sutvarkyti reikiamus dokumentus ir padėti jauniesiems apsispręsti. Tuo tarpu poros šiam laikotarpiui priskyrė magišką reikšmę. Ilgą laiką sužadėtuvių žiedai buvo pasiturinčiųjų privilegija, kadangi vargingai gyvenanti bendruomenė nesugebėdavo įpirkti net ir pačio paprasčiausio dirbinio. Bet kuriuo atveju, žiedo priėmimas (ar žodinis piršlybų sudarymas) reiškė merginos apsisprendimą tekėti ir pažadą nesusitikinėti su kitais.
Keičiantis gyvenimo sąlygoms ir sužadėtuvių žiedams įsigalint įvairiuose turtiniuose sluoksniuose, imta tikėti sužadėtuvių žiedų magiškomis galiomis. Lietuviai šiuos papuošalus naudojo ateities spėjimui, pvz., sužadėtiniams atsisėdus prie stalo ir žvelgiant vienas į kitą, žiedas buvo kabinamas ant siūlo, stebint jo lingavimo padėtį. Jei papuošalas linguodavo nuo vieno partnerio prie kito, buvo manoma, kad ši šeima bus laiminga ir gyvens santarvėje. Jei žiedas linguodavo priešinga kryptimi, t. y. horizontaliai jaunųjų, buvo tikima, kad santuoką lydės barniai ir pykčiai.
Visame pasaulyje sužadėtuvių žiedų nešiojimo tradicijos skiriasi. Lietuvoje minėtasis dirbinys nešiojamas ant kairės rankos bevardžio piršto. Porai susituokus žiedas gali būti paliekamas ant to paties piršto arba maunamas drauge su vestuviniu. Tiesa, sužadėtuvių žiedo nešiojimas tradiciškai nėra privalomas, t. y. dirbinys po vestuvių gali būti nebenešiojamas, ranką puošiant jungtuvių žiedu.
Daug klausimų kelia sužadėtuvių žiedo grąžinimas nutraukus sužadėtuves. Deja, vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Paprastai viską lemia aplinkybės, pvz., jei žiedas yra vaikino šeimos relikvija, dirbinį reikėtų grąžinti. Daug kas priklauso ir nuo merginos savijautos. Vienos žiedą brangina kaip buvusios draugystės simbolį, kitos jį nori išmesti, kad greičiau pamirštų mylimąjį.
Kad sužadėtuvės būtų sėkmingos, nepamirškite – sužadėtuvių žiedai turi būti įteikiami tik tuo atveju, jei jūsų ketinimai yra rimti. Be to, verta pagalvoti apie riziką – nesipirškite, jei merginą pažįstate vos porą mėnesių, o mylimoji nėra tikra dėl savo jausmų. Šiuo atveju piršlybos sukels skausmo ne tik jums, bet ir jūsų išrinktajai.