Kiekvienas yra girdėjęs apie importą ir eksportą. Jais grindžiama tarptautinė prekyba. Tačiau tai nėra paprastas procesas. Jei esate verslininkas ir norite pradėti prekiauti už savo šalies ribų, šis straipsnis skirtas būtent jums.
Importo ir eksporto skirtumai
Importas – tai paslaugos ar prekės, kurias šalies gyventojai perka iš kitų pasaulio šalių, užuot pirkę iš vietos gamintojų ar tiekėjų. Importuojant prekes pinigai iškeliauja iš šalies, nes importo sandoriuose pirkėjas atlieka mokėjimą pardavėjui kitoje šalyje.
Eksportas – tai paslaugos ir produktai, kurie gaminami šalies viduje ir vėliau parduodami klientams už tos šalies ribų. Eksportas susijęs su pinigų įplaukimu į gamintojo arba paslaugų teikėjo šalį. Taip yra todėl, kad eksporto sandoriai susiję su vidaus produktų ar paslaugų pardavimu kitoje šalyje gyvenančiam klientui.
Privalumai
Importo ir eksporto privalumai:
- Tai vienas paprasčiausių būdų patekti į pasaulinės prekybos rinką.
- Palyginti su kitais verslo pradžios tarptautiniu mastu būdais, tai mažiau rizikinga.
- Nė viena šalis negali būti visiškai savarankiška, todėl importas ir eksportas yra gyvybiškai svarbūs bet kurios šalies funkcionavimui ir augimui.
- Importas ir eksportas sukuria didžiules užimtumo ir augimo galimybes.
- Kainuoja daug mažiau laiko ir pinigų nei alternatyvūs įėjimo į pasaulinę prekybos rinką būdai.
- Padeda geriau kontroliuoti prekybą nei kurti rinką, kurioje rizika yra daug didesnė.
- Suteikia galimybę šalims naudotis geriausiomis ir naujausiomis technologijomis, taip pat aukščiausios kokybės prekėmis ir paslaugomis pasaulyje.
Trūkumai
Importo ir eksporto trūkumai:
- Eksportuoti į kitą šalį neleidžiama, jei joje draudžiamas importas.
- Importuojant ir eksportuojant prekes patiriama daugiau pakavimo, apsaugos, draudimo ir transportavimo išlaidų, todėl produktas tampa brangesnis.
- Vietinės įmonės, kurios yra arčiau kliento, gali pasiūlyti geresnes paslaugas nei kitoje šalyje įsikūrusios įmonės.
- Kai kurioms prekėms taikomi tam tikri kokybės standartai, todėl parduodant nekokybiškus produktus ar paslaugas galima pakenkti įmonės ir šalies reputacijai.
- Jei nebūsite atsargūs, galite prarasti įtaką savo šalies rinkoje ir netekti esamų klientų.
- Užsienio prekybos licencijų ir dokumentų gavimas gali kelti daug sunkumų ir užimti daug laiko.
Naujo verslo pradžia
Kai kuriose ataskaitose nurodoma, kad net 70 % žmonių yra nepatenkinti savo dabartine padėtimi. Tačiau karjeros kelio pakeitimas, nors ir bauginantis, nėra neįmanomas dalykas. Taigi, kodėl neišbandyti tarptautinės prekybos?
Skirti laiko naujam verslui pažinti, atlikti tam tikrus tyrimus, pradėti verslą ir sukurti rinkodaros planą reikia daug drąsos, tačiau galutinis rezultatas yra vertas visų šių pastangų. Žinoma, tai nėra lengva, tačiau vos tik pradėsite sudarinėti savo pirmuosius sėkmingus sandorius, pajusite didžiulį pasitenkinimą, nes akivaizdžiai matysite, jog tai, prie ko dirbote, duoda apčiuopiamų rezultatų.
Nuosavo verslo pradžia yra jaudinantis procesas. Visas įdėtas darbas teikia tiesioginę naudą jums, o ne darbdaviui, kuriam dirbate. Patys priimsite sprendimus ir būsite atskaitingi tik sau, todėl pajusite laisvę. Įsteigę savo įmonę galite daug laimėti.
Europos Sąjungos taisyklės
Europos Komisija yra pasiryžusi padėti prekybininkams kuo geriau pasinaudoti pasaulinės prekybos galimybėmis, aiškiai išdėstydama visą reikalingą informaciją. Tarptautinė prekyba Europoje ir už jos ribų skatina Europos ekonomikos augimą ir sukuria darbo vietas Europos piliečiams.
Europos Komisija pateikia duomenis apie techninius prekybos reikalavimus, tarifų dydžius, sveikatos reikalavimus maisto produktams, antidempingo ir antisubsidijų muitus bei kitus dalykus, kurie gali būti svarbūs norint pradėti importo arba eksporto veiklą.
Pabaigai
Taigi, visų pirma pasirinkite jus dominančią paslaugą arba produktą. Tada sudarykite pasirinktų atitinkamos kategorijos produktų asortimentą iš vieno ar kelių tiekėjų. Jums reikia labai gerai susipažinti su savo pasirinktais produktais. Kai tai bus atlikta, jums reikės pasirūpinti ir rinkos tyrimu, išsiaiškinant, su kuo jums teks konkuruoti, kokios yra mažmeninės kainos ir kt.
Būtinai reikės išsiaiškinti ir įvairius saugos reikalavimus, apribojimus bei taisykles. Norint, kad produktai patektų į šalį arba iš jos iškeliautų, turi būti atliekamos privalomos muitinės procedūros, todėl naudinga pasirinkti ir muitinės tarpininkus, tokiu būdu užtikrinant, kad importo arba eksporto procedūros bus įgyvendintos profesionaliai ir sklandžiai. Žinoma, importuojant ar eksportuojant produkciją būtina pasirūpinti ir rinkodaros planu bei atlikti nuodugnius bei tikslius skaičiavimus, siekiant užtikrinti, kad jūsų vykdoma veikla būtų pelninga.
Daugiau informacijos apie importą, eksportą ir muitinės procedūras skaitykite https://deklarantai.lt.