Pasaulyje jau kuris laikas paplitęs talentingų darbuotojų ieškojimo būdas – galvų medžioklė (angliškai „headhunting“) – vis sparčiau populiarėja ir mūsų šalyje. Ryškias tendencijas turintis personalo atrankos būdas davė efektyvius rezultatus ne vienai dideliai organizacijai, o patys neturėdami laiko įmonių vadovai vis dažniau kreipiasi į kompetentingus personalo atrankos specialistus, kad šie surastų tinkamiausius kandidatus užimti vieną ar kitą poziciją. Tik ar tam tikromis ypatybėmis kitose šalyse pasižyminti galvų medžioklė Lietuvoje yra tokia pati? Galbūt žvelgiant iš tam tikros prizmės tiesioginis darbuotojų paieškos būdas yra visiškai priešingas nuo pirmtakų?
Akylas darbo pokalbis
Bene vienas svarbiausių aspektų, vienijantis tiesioginę personalo atranką mūsų ir kitose šalyse, yra atsakingas ir itin įdėmiai organizuojamas ir vedamas darbo pokalbis. Nesvarbu, kur bebūtų, galvų medžioklė Lietuvoje ir pasaulyje vykdoma tik pasitelkus aukščiausio lygio specialistų įžvalgumą. Tik dėmesingai įvertinus pretendentų į aukštos pozicijos vietą galimybes galima pasiekti vadinamąją win-win situaciją. Tiesa, ne vienas internete pasirodęs straipsnis byloja, jog pasaulinio lygio personalo atrankos specialistai paprastai net neskaito kandidatų gyvenimo aprašymų – cv. To paaiškinimas paprastas – kam skaityti, jeigu kalbant su žmogumi gyvai galima įžvelgti kur kas daugiau? Matomos emocijos, neverbalinė kalba, susijaudinimas atspindi kur kas daugiau negu žinias, o apie tai vėliau galima spręsti, ar žmogus bus atsparus stresui, kaip sutars su kolektyvu ir pan.
Tai kokia jūsų specialybė?
Pagal tendencijas matyti, jog didžiosioms pasaulio kompanijoms išsilavinusių darbuotojų ieškantys specialistai labai dažnai prieš tai yra dirbę visiškai atsitiktinius ir su dabartinėmis pareigomis nesusijusius darbus. Pradedant nuo užeigų padavėjų ir baigiant atrakcionų parkų prižiūrėtojais – bet koks darbas yra sveikintinas ir bylojantis apie žmonių motyvaciją ir norą dirbti. Teisingos specialybės galvų medžiotojams turbūt nerasime nei pasaulyje, nei mažoje mūsų šalyje. Žinoma, aukštasis universitetinis ar kolegijos išsilavinimas bene visada yra būtina sąlyga darbo rinkos specialistams. Labiausiai tinkami mokslai: rinkodara, vadyba, neretai tinka ir psichologija. Galvų medžioklė Lietuvoje taip pat nereikalauja specialių mokslų, svarbu, kad specialistas būtų išsilavinęs, komunikabilus, gebėtų greitai susidaryti aiškią nuomonę.
Taigi, pabaigoje norėtųsi pasakyti, jog Lietuva, kad ir kokia išskirtinė daugeliu klausimų bebūtų, visuomet atsižvelgia į pasaulines tendencijas ir garantuoja globalias personalo atrankos ypatybes ir aukščiausio lygio šių specialistų kompetencijas.