Beveik kiekviena pasaulio šalis turi nacionalinę krepšinio lygą. Š. Amerikoje pačios didžiausios krepšinio lygos yra visiems gerai žinoma NBA ir WNBA, o Europoje aukščiausio lygio profesionalūs krepšinio klubai rungiasi Eurolygoje. Ir nors pati žinomiausia krepšinio lyga pasaulyje yra NBA, vis dėlto bėgant metams Eurolyga tiesiogiai ir krepšinio arenose sulaukia vis didesnio žiūrovų dėmesio – juolab, kad nemažai buvusių NBA krepšininkų šiandien žaidžia Eurolygoje.
Todėl būtų įdomu ir vertinga pateikti daugiau faktų apie daugelio krepšinio entuziastų pamėgtą ir visuomet su didžiuliu jauduliu stebimą Eurolygą.
Eurolyga nėra vienintelė krepšinio lyga Europoje
Europoje krepšinio komandos gali rungtis skirtinguose čempionatuose, todėl Eurolyga nėra vienintelis turnyras (nors tai ir yra aukščiausio lygio Europos turnyras, kurį organizuoja „Euroleague Basketball“). Europos šalių krepšinio komandos taip pat rungiasi ir FIBA Čempionų lygoje (trečios pakopos profesionalaus klubinio krepšinio turnyre), Europos taurėje, Europos krepšinio čempionate ir kt.
Eurolygoje rungiasi 16 krepšinio komandų
Europoje yra šimtai skirtingų krepšinio klubų, tačiau Eurolygoje tarpusavyje rungiasi tik 16 krepšinio komandų. Anksčiau Eurolygoje dalyvaudavo 24 krepšinio komandos, tačiau nuo 2016-2017 m. sezono komandų skaičius buvo sumažintas. Nuo to laiko pasikeitė ir pats Eurolygos turnyro formatas.
Kas yra Eurolygos turnyro lyderiai
Kiekvienas krepšinio entuziastas žino, kad Eurolygoje daugiausiai pergalių yra nuskynusi Madrido „Real“ komanda, kuri pirmąją vietą Eurolygoje laimėjo net 10 kartų! Tuo tarpu vos per plauką nuo pirmosios vietos ši komanda buvo 8 kartus. Madrido „Real“ komandai ant kulnų lipa Maskvos „CSKA“, kuri laimėtoja tapo aštuonis kartus, o antrąją vietą užėmė 6 kartus. Nereikia pamiršti ir Atėnų „Panathinaikos“, kuri pirmąją vietą Eurolygoje yra iškovojusi 6 kartus. Po penkis pirmosios vietos laimėjimus dalinasi ir Tel Avivo „Maccabi“ bei Varezės „Pallacanestro“.
Tačiau nepaisant pastarųjų komandų daugkartinių laimėjimų Eurolygos turnyre, kiekvienas šiame turnyre dalyvaujantis krepšinio klubas yra labai stiprus – juolab, kad iš daugybės klubų turnyre dalyvauja tik 16.
Kiek pinigų gali išleisti kiekviena krepšinio komanda?
Apribojimai Eurolygoje dalyvaujančioms krepšinio komandoms išleidžiamų pinigų atžvilgiu nėra taikomi. Skaičiuojama, kad vidutiniškai Eurolygos turnyre dalyvaujančių komandų algoms skiriamas biudžetas yra apytiksliai 15 mln. eurų (įskaitant ir mokesčius). Tačiau kai kurios komandos išleidžia gerokai daugiau, tokiu būdu suformuodamos europietiškąsias „svajonių komandos“ versijas. Per pastaruosius kelerius metus vienos iš daugiausiai pinigų išleidusių komandų buvo Maskvos „CSKA“, Madrido „Real“, Barselonos „Barcelona“ ir Stambulo „Fenerbahce“.
Eurolygoje žaidžia daugiau patyrusių žaidėjų
Skirtingai nei NBA lygoje, Eurolygos turnyruose retai galime pamatyti jaunus krepšininkus. Dažniausiai Eurolygoje žaidžia patyrę krepšininkai. Tuo tarpu NBA galima pamatyti žaidžiant nemažai naujokų iš NCAA (Nacionalinės koledžų atletų asociacijos). Ir nors jauni krepšininkai taip pat neretai parodo puikų savo talentą krepšinio aikštelėje, vis dėlto Eurolygoje tokių krepšininkų dažnai neišvystame – Luka Dončić buvo išimtis. Nemenka dalis Eurolygoje žaidžiančių krepšininkų per savo karjerą buvo pašaukti į NBA ir turi patirties NBA lygoje.
Ar Eurolyga yra populiari?
Europoje pagal populiarumą krepšinis užima antrąją vietą – pirmoji vieta atitenka futbolui. Kai kuriose Europos šalyse, tokiose kaip Didžioji Britanija, kai kas nors kalba apie krepšinį, dažniausiai turi galvoje NBA. Tačiau tokia situacija nėra būdinga kitoms didžiosioms Europos šalims.
Krepšinis yra labai populiari sporto šaka daugelyje Europos šalių, o Lietuvoje – tai netgi pripažįstama antrąja religija. Visos didžiosios Europos šalys turi komandas Eurolygoje. Tai parodo, kad krepšinis Europos sporto pasaulyje užima svarbią vietą.
Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.