Nuo 2018 m. gegužės mėnesio visuose gyvenamuosiuose būstuose (namuose, sodo nameliuose, butuose) privalo būti sumontuoti dūmų detektoriai. Pas vienus žmones ši sistema yra jau nuo seniai, kitiems dūmų detektorių veikimas – visiškai nauja sritis. Tad susipažinkime su dūmų detektoriais ir sužinokime, kaip jie veikia bei kuo jie naudingi.
Kaip veikia dūmų detektorius?
Patys paprasčiausi senesni ir pigūs dūmų detektoriai gali klaidinti žmones, reaguodami į kiekvieną dalelių tankio pakitimą ore ir taip įtardami dūmų, o ir gaisro pavojų. Norint turėti ramybę, kad dūmų detektorius nesignalizuotų be reikalo, o jūsų saugumu būtų patikimai pasirūpinta, verta ieškoti modernesnių, pavyzdžiui, JUNG dūmų detektorių. Jų veikimas skiriasi nuo paprasčiausių senų dūmų detektorių.
JUNG dūmų detektoriai patikimai atpažįsta karštį ir dūmus. Detektoriaus viduje yra speciali kamera, kurioje metami infraraudonieji spinduliai. Su jų pagalba paaiškėja, ar dūmai sklinda kameroje tolygiai, kas indikuoja apie realų gaisro pavojų. Esant pavojui, detektorius įjungia signalizaciją, o taip pat, esant jo ir saugos tarnybų sąveikai, gali būti iš karto siunčiamas pranešimas dėl pavojaus į gaisrininkų stotį. Esant tokiai sąveikai, paprastai saugos tarnybos iškart skambina atsakingiems būsto savininkams ir klausia, kas vyksta, jeigu nepavyksta prisiskambinti, iškart į objektą siunčia gaisrininkus.
Verta sužinoti prieš įrengiant: į ką reaguos dūmų detektorius?
Žinoma, dūmų detektoriaus poveikis turėtų būti jums naudingas: įspėti apie pavojų, sureagavus į pavojingus reiškinius. Visgi, prieš montuojant detektorius namuose, reikėtų atsižvelgti į tai, kad jie reaguoja ne tik į dūmus, kurių jums reikėtų bijoti, bet ir į kitas daleles, esančias ore:
- Į vandens garus (didelį jų kiekį). Į juos reaguoja pigūs, seni dūmų detektoriai, o šiuolaikiniai kokybiški detektoriai atskiria dūmus nuo garų.
- Dūmus, esant gaisrui;
- Dūmus, prisvilus maistui virtuvėje (kurie iš tiesų netrukus gali tapti gaisro dūmais). Visgi, jei ruošiant maistą manote, kad dūmų detektorius sureaguos be reikalo, nes kažkas prisvils esant jūsų priežiūrai, dūmų detektoriaus veikimą rankiniu galite sustabdyti dešimčiai minučių;
- Statybines dulkes (sienų gręžimo, kapitalinio, kosmetinio remonto metu);
- Didelį dulkių kiekį namuose (tvarkant, pavyzdžiui, seną dulkėtą palėpę).
Kiek dūmų detektorių ir kur namuose turėtų būti?
Esminis klausimas – kur montuoti dūmų detektorius, ir kiek jų turėtų būti? Kiek dūmų detektorių pritvirtinsite namuose, priklausys nuo to, kokio dydžio ir kiek patalpų yra, kokios jos paskirties, ir kokios apsaugos norite – minimalios ar maksimalios.
Norint bent minimalios apsaugos, žmonės renkasi montuoti dūmų detektorius bent koridoriuose, miegamajame ir vaikų kambaryje. Koridorius – pereinama erdvė, į kurią iš bet kur gali patekti dūmai, todėl verta ten naudoti dūmų signalizaciją. Vaikų kambarys – itin pažeidžiamas, nes kilus pavojui vaikai gali nesuprasti, kas vyksta. Miegamajame taip pat svarbus detektorius, nes miegodami galite net nepajusti, kaip kažkas pavojingo vyksta namuose, todėl išbudintų garsinė signalizacija.
Norint didesnio saugumo, dūmų detektoriai montuojami ir kitose patalpose, taip pat garaže. Atsargiai reikėtų rinktis montavimo vietą virtuvėje – nemontuoti tiesiai virš kriauklės ar viryklės.
Dūmų detektorių galiojimas: kada taisyti, keisti nauju?
Šiuolaikinių dūmų detektorių baterija tarnauja 12 metų. Vėliau galima spręsti dėl naujos baterijos ar dūmų detektoriaus. Iš sertifikuotų gamintojų ir pardavėjų perkant naujus dūmų detektorius, žinoma, galioja ir garantinis taisymo laikotarpis, tad jo metu užtikrinamas detektorių veikimas. Rinkitės patikimą gamintoją ir dūmų detektoriai ilgam suteiks saugumą jūsų namuose!