Daugelio iš mūsų gyvenimas šiandien yra neatsiejamas nuo moderniųjų technologijų – dirbtinis intelektas, virtuali realybė, išmanieji asistentai ir kt. Atrodytų, kad bene kiekvieną kasdienio gyvenimo akimirką valdo išmaniosios technologijos. Tuo tarpu šiuolaikiniai dronai yra labai puikus moderniųjų technologijų pažangos pavyzdys, reikšmingai keičiantis ir aviacijos pasaulį, paverčiant jį daug efektyvesniu, saugesniu ir lengviau prieinamu.
Su kiekvienais metais rinkoje pasirodo vis mažesni ir technologiškai pažangesni dronai, kurių kaina taip pat yra patraukli tiek verslui, tiek ir eiliniam vartotojui. Be to, dronai tampa vis populiaresni ir verslo pasaulyje – tiek dėl nedidelės kainos, tiek ir dėl savo siūlomų galimybių bei mažesnių kaštų. Taigi, įdomu pažvelgti bent į keletą iš daugybės dronų populiarumo priežasčių.
Dronų naudojimas fotografavimui ir filmavimui
Dronų naudojimas fotografijos srityje nėra naujiena, tačiau jų technologija ir toliau sparčiai tobulėja – tiek ant dronų montuojamų kamerų kokybės, tiek ir aukščio, į kurį dronai gali pakilti, atžvilgiu. Dronų pagalba dabar galima gauti vaizdus ir nuotraukas iš oro, kurių kitaip nebūtų įmanoma padaryti.
Todėl dabar dronai tapo sunkiai prieinamų kraštovaizdžių, miestų vaizdų ir sporto renginių fiksavimo priemone, o šiuolaikiniai fotografai savo darbo nebeįsivaizduoja be dronų padarytų kadrų ir užfiksuotos vaizdo medžiagos. Bepiločiai orlaiviai leidžia fotografams užfiksuoti vaizdą iš visų kampų ir parodyti jį iš paukščio skrydžio, o tai iki dronų technologijos sukūrimo buvo įmanoma tik iš sraigtasparnio.
Be to, dronai plačiai naudojami ir filmų kūrimo srityje, suteikiant galimybę užfiksuoti neįtikėtinai detalius kadrus, kurių kitaip jie niekada negalėtų tikėtis pasiekti. Dabar filmų kūrėjai dronus naudoja ne tik aukštos kokybės vaizdo turiniui fiksuoti, bet ir veiksmo scenoms filmuoti. Jie suteikia daugiau universalumo ir ekonomiškumo.
Logistika ir transportas
Nuolat didėjant tiek transporto, tiek logistikos išlaidoms, reikšmingai išaugo ir modernių sprendimų, padedančių sutaupyti daugiau kaštų, poreikis. Todėl šiandien dronai yra vienas iš tų sprendimų, kuris netolimoje ateityje turės didžiulį poveikį logistikos ir transporto sritims, nes jau dabar vis daugiau įmonių pamažu į savo veiklą įtraukia siuntų pristatymo ir stebėjimo sprendimus dronų pagalba. Šiuolaikinės mažmeninės prekybos įmonės, padidindamos vykdomos veiklos efektyvumą, gali sutaupyti daugiau pinigų ir dirbti gerokai efektyviau.
Dronų naudojimas teisėsaugos srityje
Pradžioje pirminė dronų paskirtis buvo gynyba ir saugumas, kadangi juos sukūrė ir ištobulino kariuomenė. Lengvas kryžminis pritaikymas buvo didžiulis bepiločių orlaivių sistemų privalumas teisėsaugos ir stebėjimo srityse. Tai reikšmingai sumažino vyriausybės patiriamus kaštus ir riziką, su kuria iki tol būdavo susiduriama stengiantis užtikrinti viešąjį saugumą ar nusikalstamų veikų užkardymą.
Be to, dronuose gali būti įrengtos šiluminės kameros, didelės raiškos kameros arba naktinio matymo ir infraraudonųjų spindulių kameros, kad būtų galima matyti objektus tamsoje. Kitos dronuose montuojamos kameros gali užtikrinti vaizdo transliaciją realiuoju laiku, perduodant informaciją teisėsaugos pareigūnams. Taip pat prognozuojama, kad netolimoje ateityje dronai gali netgi pakeisti budinčius apsaugos darbuotojus.
Žemės ūkio pramonė
Jau ne vienerius metus dronai plačiai naudojami žemės ūkio pramonėje – nuo pasėlių purškimo ir stebėjimo iki fotografavimo iš oro ir žemės plotų stebėjimo. Dronai ūkininkams gali realiuoju laiku pateikti pasėlių vaizdus, tokiu būdu lengviau vykdant kenkėjų kontrolę, pasėlių ligų protrūkių stebėseną ir vandens naudojimo efektyvumo vertinimą. Be to, juos galima naudoti ir dirvožemio drėgmės lygio, temperatūros, kritulių ir vėjo greičio duomenų rinkimui.
Statyba ir architektūra
Architektams ir statybos srities specialistams iki šiol tekdavo rankiniu būdu realiuoju laiku surinkti svarbius duomenis, lankytis statybvietėse, valdyti egzistuojančias rizikas ir susidurti su daugybe kitų užduočių, kurios reikalauja laiko ir darbo jėgos. Tuo tarpu šiandien dronai tapo įprastomis architektūros ir statybos įmonių priemonėmis, padedančiomis efektyviau atlikti kasdienes užduotis, pvz., daryti statybvietės nuotraukas iš oro, kartografuoti jos struktūrą ir kurti 3D modelius.
Be to, dronai suteikia galimybę daug patogiau stebėti statybvietes iš oro, realiuoju laiku atlikti būtinus tyrimus ir rinkti duomenis, padidinant darbo produktyvumą, sumažinant išlaidas ir padidinant darbuotojų saugumo lygį. Jau nekalbant apie tai, kad dronai sumažina ir žmogiškųjų klaidų skaičių.
Pabaigai
Žinoma, nereikėtų pamiršti ir nekilnojamojo turto srities, kurioje dronai taip pat spėjo tapti neatsiejama technologine priemone, bei švietimo srities, kurioje bepiločiai orlaiviai suteikia galimybę daug efektyviau ir įdomiau perteikti informaciją žinių ištroškusiai auditorijai. Taigi, visa tai rodo, kad dronai nebėra skirti tik mėgėjams. Šiandien jie tapo nepakeičiama daugelio pramonės šakų atstovų kasdienio darbo dalimi.
Jei apie naujausius dronus norite sužinoti daugiau informacijos, apsilankykite https://droneacademy.lt/ .