Turbūt esate girdėję seną patarlę – „jei neplanuojate, tuomet jūs planuojate, jog jums nepasiseks“. Ir tai yra visiška tiesa – ypač, kai yra kalbama apie darbo paieškas. Ir ne bet kur, o užsienyje. Kiekviena užsienio šalis pasižymi skirtinga kultūra, skirtingu darbdavių požiūriu, kitokiu darbuotojų samdymo procesu ir kitais individualiais veiksniais. Visą tai būtina žinoti kiekvienam žmogui, kuris nusprendžia darbo ieškoti užsienio šalyje. Todėl jei jus sudomino darbas Olandijoje ir jūs jau pakankamai seniai brandinote mintį kuriam laikui išvykti padirbėti į svečią šalį, turėtumėte iš anksto save paruošti būsimam darbo pokalbiui.
Pasiruoškite papasakoti apie save
Tai yra tipinė, tačiau kartu koją pakišti galinti užduotis. Labai svarbu nuo pačių darbo pokalbio pradžių sudominti potencialų jūsų darbdavį, todėl turėtumėte iš anksto apgalvoti, kaip mažiau nei per penkias minutes galėsite įdomiai save pristatyti. Būtinai paminėkite, koks yra jūsų išsilavinimas, kokia yra jūsų kvalifikacija, karjeros istorija, įgūdžiai ir kt. Tačiau taip pat turėtumėte vengti pateikti pernelyg daug smulkių detalių. Tuo tarpu jei jūs neturite pakankamai daug darbo patirties, visuomet galite susitelkti į savo studijas, susiejant jas su konkrečia darbo vieta į kurią jūs pretenduojate.
Kokie yra jūsų pasiekimai?
Kai darbo pokalbio metu jums bus užduotas pastarasis klausimas, turėtumėte susitelkti į informaciją, susijusią su pačiais naujausiais jūsų pasiekimais, kartu pažymint, kaip jie paveikė įmonę, kurioje jūs dirbote, pvz., įmonės metines pajamas padidinote 30%, 20% sumažindami rinkodarai tenkančius kaštus.
Į kokią sudėtingiausią situaciją buvote patekę?
Darbdavys užduodamas tokį klausimą tikisi sulaukti atsakymo, kuris padėtų jam lengviau suprasti, kaip jūs mokate elgtis sudėtingose ir kebliose situacijose. Jis nori žinoti, kokie yra jūsų probleminių situacijų sprendimo įgūdžiai. Todėl norint tinkamai atsakyti į pastarąjį klausimą, turėtumėte būti tikri, kad labai aiškiai nurodote konkrečias problemines/sudėtingas situacijas, įvardijate galimus sprendimus ir paaiškinate, kodėl nusprendėte priimti vienokį ar kitokį sprendimą. Galiausiai galite užbaigti nurodydami, ko tokia patirtis jus išmokė.
Kokios yra jūsų stiprybės?
Pastebima, kad labai dažnai kandidatai į naują darbo vietą mano, jog tai yra pats sudėtingiausias klausimas. Tačiau iš tikrųjų atsakyti į jį nėra labai sudėtinga – ypač, jei jūs paminėsite keletą pagrindinių frazių, tokių kaip: lengvai mokausi, orientuojuosi į rezultatą, pasižymiu puikiais socialiniais įgūdžiais, esu komandinis žaidėjas, esu labai aktyvus, nebijau sunkaus darbo ir kt. Visas šias frazes turėtų palydėti labai konkretūs pavyzdžiai.
Kokios yra jūsų didžiausios silpnybės?
Jei keliaujate į darbo pokalbį, būkite pasiruošę pažymėti ir savo silpniausias vietas. Pokalbio metu turėtumėte drąsiai sakyti tiesą ir pripažinti, kuriose srityse esate silpniausi, tačiau jokiu būdu nepamirškite, kad tokių silpnybių įvardijimas turėtų būti vedinas ir labai aiškių veiksmų, kuriais jūs stengiatės pagerinti savo įgūdžius, nurodymu. Tai padėtų jums sumažinti tokių savo silpnybių daromą neigiamą poveikį potencialaus darbdavio susidaromai nuomonei apie jus.
Kodėl kreipiatės dėl šio darbo?
Tai yra būtent ta darbo pokalbio akimirka, kuomet jūs turite potencialų darbdavį įtikinti, jog ši pozicija kuo puikiausiai atitinka jūsų turimus įgūdžius ir karjeros ateitį. Todėl turite būti labai gerai pasiruošę šiam klausimui, jei norite darbdaviui išsklaidyti bet kokias papildomas abejones, nurodydami, kokios sritys, kokia veikla ir kokie kompanijos privalumai jus žavi bei domina labiausiai. Darbdavys turi žinoti, kodėl jūs pasirinkote būtent jo kompaniją.