Asmenybės testas – darbuotojų potencialo atskleidimo įrankis

Asmenybės testas darbuotojų vertinimui

Tyrimais pagrįsti asmenybės testai padeda darbdaviams ir vadovams geriau suprasti bei įvertinti savo komandų narius, nustatant galimas kiekvieno darbuotojo stipriąsias ir silpnąsias puses. Testai atskleidžia, kas iš komandos narių galėtų gerai dirbti kartu, o kam geriausiai sektųsi dirbti vienam, kuris darbuotojas galėtų tapti sėkmingu komandos lyderiu, o kuris mieliau dirbtų su daug atidumo reikalaujančiomis ataskaitomis. Taigi darbdaviai žinodami darbuotojų asmenines savybes ir leisdami kiekvienam dirbti taip, kaip jam tinka, gali pagerinti darbuotojo produktyvumą. Taip pat didėja darbuotojų įsitraukimas į darbą, auga produktyvumas, mažėja darbuotojų kaita.

Nors viena vertus asmenybės testų atlikimas kainuoja, ši investicija – atsiperkanti, nes suformuota efektyviai veikianti, laiku atliekanti užduotis ir naujas idėjas bei sprendimus siūlanti komanda, leis greičiau pasiekti organizacijos tikslus.

Ar asmenybės testas yra tinkama priemonė darbuotojų atrankai?

Personalo specialistai sutaria, jog asmenybės testas yra tinkamas darbuotojų atrankai, tačiau tai tik viena iš sudėtinių atrankos proceso dalių. Asmenybės testo rezultatai neturėtų būti vienintelis veiksnys, darant sprendimą dėl priėmimo į darbą. Nors asmenybės bruožai yra gana stabilus rodiklis, vis tik yra daugybė pavyzdžių, kuomet žmonės suformuoja naujus elgesio modelius.

Rekomenduojama pagal asmenybės testo rezultatus parengti ar papildyti darbo pokalbio klausimus ir detaliau išsiaiškinti kandidato gebėjimus. Jei reikia dar gilesnio pažinimo, remiantis asmenybės testo rezultatais, suformuoti užduotį, kurią kandidatas turėtų atlikti, pasitelkęs savo prigimtines ir išsiugdytas savybes.

Asmenybės testai leidžia įmonėms sutaupyti laiko ir pinigų tiek darbuotojų atrankos procese, tiek ir vėliau, įvedant darbuotoją į organizaciją ir skiriant jam užduotis.  Nuo to, ar darbuotojui patinka jo darbas, bei aplinka kurioje jis dirba, priklauso, kiek ilgai jis dirbs įmonėje.

Asmenybės testo nauda esamų organizacijos darbuotojų vertinimui

Organizacijos sėkmingai naudoja asmenybės testus ne tik darbuotojų atrankai, bet ir po to, siekdamos gerinti esamų darbuotojų patirtį, darbuotojų įsitraukimą bei kurdamos darbuotojams priimtiną organizacinę kultūrą. Asmenybės testo teikiamos naudos:

  1. Talentų ugdymui

Kiekviena įmonė pasirinkdama tinkamą kandidatą investuoja į savo ilgalaikę sėkmę. Tačiau ilgalaikei sėkmei užtikrinti nepakanka vien pritraukti naują darbuotoją, jį reikia ir išlaikyti. Mokymasis ir tobulėjimas yra labai svarbi sritis, kurioje galima užmegzti tvirtus santykius su darbuotoju ir tuo pačiu padėti jam išnaudoti visą savo potencialą. Tačiau kiekvienas darbuotojas yra skirtingas pagal savo žinių įsisavinimo greitį, komunikavimo stilių ir pan., ir tai reiškia, kad organizacijos turi pritaikyti mokymo programą individualiu lygmeniu. Žinant darbuotojo asmenybės bruožus tai galima įgyvendinti daug greičiau ir efektyviau.

  • Organizacijos ir komandų valdymui

Asmenybės testai padeda vadovams gauti gilesnių įžvalgų apie kiekvieno darbuotojo organizacinius įpročius, bendravimo stilių ir informacijos apdorojimą – visa tai turi įtakos veiklos valdymo procesui. Vadovai gali panaudoti iš asmenybės testų gautą informaciją, organizuodami asmeninius pokalbius su darbuotojais, kurdami efektyviai  veikiančias komandas, kurių nariai savo stiprybėmis papildo vienas kitą. Svarbu pabrėžti, jog darbuotojų kompetencijų vertinimas yra visada nukreiptas į konstruktyvų elgesį ir tobulėjimą.

Asmenybės testai nėra skirti vien tik vadovams savo darbuotojų geresniam pažinimui. Patys darbuotojai gali panaudoti šiuos vertinimus siekdami aiškumo ir krypties dėl savo tikslų ir augimo sričių.

  • Darbuotojų įsitraukimas

Asmenybės testai gali padėti didinti darbuotojų įsitraukimą. Vadovai, remdamiesi testų rezultatais, gali sudaryti palankias sąlygas darbuotojui jaustis gerai darbo vietoje, atskleisti savo potencialą, tobulėti; tokiu būdu darbdavys gali išlaikyti darbuotojo susidomėjimą ir pasitenkinimą darbu.

Asmenybės klausimynai taip pat panaudojami kaip galimybė komandos nariams pažinti vienas kitą. Testų rezultatų ar apibendrinimų aptarimas kartu komandoje skatina darbuotojus dalintis įžvalgomis tarpusavyje. Tai gali padėti komandos nariams geriau suprasti, kaip efektyviai bendrauti ir dirbti kartu, labiau prisiderinti vieniems prie kitų.

Asmenybės testas – tik vienas darbuotojų asmenybinių kompetencijų vertinimo elementas

Asmenybės testai suteikia supratimo apie darbuotojų mąstymą, polinkius, elgseną ir dėl to jie yra labai naudingi mokymuisi, tobulėjimui, santykių gerinimui darbo vietoje. Tačiau, tai tik maža organizacijų ir darbuotojų vertinimo dalis. Vien asmenybės testo rezultatų nepakanka norint nustatyti, ar asmuo sėkmingai įsitrauks į organizaciją. Šie testai gali būti naudojami kaip atspirties taškas, norint geriau pažinti ir užduoti tikslesnius klausimus. Svarbu, jog darbuotojai žinotų, kad atliekant asmenybės testus nėra „teisingų“ ar „klaidingų“ atsakymų ir rezultatų. Organizacijos turėtų naudoti asmenybės testus įvairovei ir įtraukčiai skatinti, o ne formuoti atitikimą standartams ar normos. Komandos stiprybė slypi jos įvairovėje, taigi kiekvieno darbuotojo individualios savybės turi būti priimtos ir nukreiptos geriausio galimo rezultato siekimui.

rasytojas Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.