Endometriozė yra lėtinė autoimuninė liga, kurios atveju į gimdos gleivinę panašus audinys pradeda formuotis ir plinta už gimdos ertmės ribų. Tai yra viena iš dažniausių ginekologinių patologijų, kuri dažnai diagnozuojama vaisingo amžiaus moterims – nors iš tikrųjų endometriozė gali prasidėti ir iki pirmųjų mėnesinių.
Endometriozės ligos simptomai yra pakankamai klaidingi ir apgaulingi, todėl labai dažnai moterys ir merginos juos maišo su mėnesinėms būdingais skausmais ir kitais nemaloniais pojūčiais. Dėl šios priežasties manoma, kad nemenka dalis endometriozės atvejų nėra nustatomi, nes moterys nesikreipia į medikus. Tuo tarpu statistika rodo, kad endometrioze serga apytiksliai viena iš dešimties moterų ir merginų.
Nors endometriozės ligos atveju moterys ir merginos gali jausti labai skirtingus ir įvairius simptomus bei negalavimus, būtų galima įvardyti keletą dažniausių, tarp kurių yra gausus kraujavimas mėnesinių metu, nevaisingumas, tepimas tirštomis ir rusvomis išskyromis, labai skausmingos mėnesinės, skausmingi lytiniai santykiai, nereguliarus menstruacijų ciklas, lėtinis nuovargis, aplankanti depresija, dubens, apatinės nugaros ir pilvo dalies skausmai, per mėnesines jaučiamas skausmas šlapinantis ir tuštinantis bei kt. Jei susiduriama su bent keliais iš šių simptomų, tuomet jų tikrai nevertėtų priskirti prie įprastinių pojūčių mėnesinių metu. Tokie simptomai gali rodyti apie rimtą ir labai dažną ligą, kurią būtina gydyti.
Ir nors nėra jokios galimybės visiškai apsisaugoti nuo endometriozės, yra priemonių, kurių pagalba endometriozės riziką galima sumažinti arba veiksmingiau suvaldyti simptomus, jei visgi endometriozė prasidėtų. Todėl apie tokias priemones naudinga pakalbėti plačiau.
Sumažinkite savo estrogeno lygį
Jei norite sumažinti endometriozės ligos riziką, galite pasitarti su savo gydytoju dėl receptinių hormonų, kurie galėtų sumažinti jūsų estrogeno lygį. Tarp tokių priemonių gali būti kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai pleistrai ar vaginalinės spiralės. Hormonų terapija taip pat gali padėti mažinant juntamą skausmą, tačiau, deja, bet toks poveikis trunka tik tol, kol yra vartojami hormonai.
Kaip ir bet kurių kitų vaistų atveju, taip ir kalbant apie hormonus – visų pirma reikėtų pasitarti su savo ginekologu apie skirtingų kontraceptinių priemonių ir hormonų terapijos privalumus bei trūkumus. Sprendimų yra daug, tačiau ne kiekvienas iš jų gali jums tikti.
Sportuokite
Reguliarus fizinis aktyvumas ir sportas yra puikus pagalbininkas visam jūsų kūnui. Ir jei jūs tai paverčiate savo kasdieniu įpročiu ir per dieną aerobiniams pratimams skiriate bent 30 min., galite labai reikšmingai sumažinti endometriozės ligos kilimo riziką.
Reguliarios fizinės treniruotės padeda išsaugoti optimalų kūno svorį ir mažą kūno riebalų kiekį. Vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad fiziniai pratimai taip pat gali padidinti „gerųjų“ estrogenų metabolitų lygį (tai dariniai, kurie susiformuoja, kai estrogenas ima skaidytis) ir sumažinti „blogųjų“ lygį. Ir nors kol kas dar nėra aišku, kaip tai gali paveikti endometriozės ligos mažinimo riziką, vis dėlto fizinis aktyvumas mūsų organizmui gelbėja visokeriopai, todėl jo iš savo dienotvarkės išbraukti tikrai nevertėtų nei vienam žmogui.
Venkite alkoholio
Daugybė atliktų tyrimų parodė, kad pernelyg dažnas alkoholio vartojimas gali padidinti organizmo pagaminamą estrogeno kiekį, o tai gali tiesiogiai padidinti ir endometriozės riziką. Todėl jei jūs esate moteris ir nevengiate vartoti alkoholinių gėrimų, neturėtumėte per dieną išgerti daugiau nei vieno standartinio dydžio alkoholinio gėrimo. Tačiau būtina atminti, kad bet koks suvartojamo alkoholio kiekis turi neigiamą poveikį žmogaus organizmui, todėl jo reikėtų vengti.
Ar kofeinas kenkia
Buvo atliktas ne vienas tyrimas, tačiau iki šiol nėra aišku, ar kofeinas padeda, ar vis dėlto jis kenkia – rezultatai yra skirtingi.
Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad moterų, kurios gėrė vidutinį kiekį kofeino, gaunamo iš vaisvandenių ir žaliosios arbatos, estrogeno lygis buvo didesnis. Tačiau kofeino vartojimas su didesniu estrogeno lygiu nebuvo pastebimas kiekvienos tyrime dalyvavusios moters atveju. O tuomet, kai mokslininkai patikrino dar aštuonių tyrimų dėl kofeino ir endometriozės rezultatus, jie nerado jokių sąsajų.
Kadangi rezultatai nėra vienodi ir jei jūs norite būti tikros, kad tai nepadidins endometriozės rizikos, galite rinktis gėrimus be kofeino ir visuomet gerti daug vandens, apsisaugant nuo dehidratacijos.