Jeigu jūsų atžala jau įžengė arba tuoj įžengs į paskutiniuosius mokslo mokykloje metus, pats laikas pradėti pasiruošimą jų studijoms. Skirtingai nei pradžia mokykloje pirmoje klasėje, dabar jaunuolis(-ė) pradės tikrai savarankiško gyvenimo etapą, kada jam arba jai norėsis kurti savo aplinką. Tėvų pareiga – suteikti vaikui žinias bei įrankius tą pasiekti. Mokslas atims daug laiko, o jeigu dar jūsų atžala keliauja į toli esanti miestą ir negyvens namuose, tėvams būtina pasirūpinti vaikų gerbūviu. Štai būsimo studento reikmės, kuriomis reikėtų pasirūpinti tėvams arba tėvai turėtų paskatinti vaiką kai kuriuos dalykus pasidaryti pačiam.
Lojalumo kortelės prekybos centruose
Kadangi žengdami į savarankišką gyvenimą niekas tokių žinių neturi, jūsų pareiga bus supažindinti jaunuolį(-ę) su apsipirkinėjimo ypatumais. Įsigyti arba užsisakyti lojalumo korteles prekybos centruose, dažniausiai lankomose drabužių parduotuvėse ar kitose vietose – privalumas, kurio nereikėtų ignoruoti. Kadangi apsipirkinėti jau teks savarankiškai, su lojalumo kortelėmis pavyks sutaupyti nuo keliolikos iki keliasdešimt eurų per mėnesį. Tokių sumų ignoruoti nevertėtų.
Kaip ieškoti būsto dideliame mieste
Jeigu atžala keliasi į kitą miestą ir jį/ją tenkina universiteto/kolegijos ar profesinės mokyklos siūlomas bendrabutis, ieškoti alternatyvų ne visada verta. Tačiau didžiuosiuose miestuose yra be galo didelė nuomos pasiūla. Kasmet tūkstančiuose butų atsiranda laisvi kambariai, arba atsilaisvina ištisi butai, į kuriuos galite įsikelti. Skelbimai atsiranda ne tik portaluose aruodas.lt, kampas.lt ar kituose, bet ir Facebook grupėse. Čia būtinai reikėtų viską derinti su atžala, galbūt net paliekant paieškas jų rankose, tik priimant galutinį sprendimą pasirinkimą patvirtinant arba atmetant.
Orientacinė kambario nuomos kaina (<20 kv.m) daugiabutyje Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje – 50-150 eur/mėn
Orientacinė dviejų kambarių buto nuomos kaina (40-50 kv.m) daugiabutyje Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje – 270-400 eur/mėn
Orientacinė trijų ar keturių kambarių buto nuomos kaina (55+ kv.m) senos arba naujos statybos daugiabutyje Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje – 300-500 eur/mėn.
Nešiojamas kompiuteris
Studentui(-ei) jis yra būtinas. Naktį prieš egzaminą ar koliokviumą tikrai kamuos nemiga, reikės ruoštis, o ir užduotys neretai pasimirš bei prisimintos bus tik paskutiniais vakarais. Dabar beveik visos aukštosios mokyklos studijų medžiagą kelia į internetines sistemas, todėl nešiojamas kompiuteris studentui reikalingas, kaip darbo, mokslo ir pragyvenimo įrankis. Jis padės komunikuoti, dirbti ir mokytis. Nešiojamo kompiuterio kaina – 5-6 šimtai eurų. Už tokią sumą tikrai nupirksite puikų Lenovo, Asus, Dell ar HP variantą mokslui ir darbui. Žaisti mėgstančiam jaunuoliui(-ei), kaina bus kiek didesnė (800+eur), o save grafikos dizaine arba vaizdo montavimo srityse norintiems realizuoti asmenims tinkama Apple įranga kainuos ir keturženkles sumas.
Automobilis mieste – prabanga, tačiau teisės – vertingas privalumas
Daug tėvų galvoja, kad į didmiestį arba kitą miestą išvykstančiai atžalai labai reikalingas automobilis. Tiesa, visgi, yra tokia, kad automobilis gali būti daugiau prabanga, kelianti daugiau rūpesčių nei teikianti naudos. Didžiuosiuose miegamuosiuose rajonuose yra problemų su stovėjimu, kuro sąnaudos būna daug didesnės nei įprastai, o tikimybė užkliudyti kažką stovėjimo aikštelėje ar eisme jaunam vairuotojui visada yra didesnė. Nors tai labai didelė prabanga, tačiau ji ne visada atsiperka. Visgi turėdamas teises, kada labai reikia automobilio, jaunuolis gali išsinuomoti CityBee ar puikiai judėti viešuoju transportu. Studentams jis bus labai pigus ir tikrai patogiai nuveš nuo taško A į tašką B.
Darbo paieškos
Imti pinigus iš tėvų – menkas prestižas. Jaunuoliams kuo greičiau norėsis patiems save išlaikyti, todėl būtų gerai, kad jie sulauktų pagalbos ieškant darbo. Universitetą ar kolegiją svarbu suderinti su darbu, nes neturėtų nukentėti nė vienas. Kas liečia darbą, studentai gali darbintis 0,5 etato arba ieškoti darbo vasarai bei tuo metu pasilikti studijų vietoje, negrįžti namo.
Uždarbis didžiuosiuose miestuose dirbant 0,5 etato – studentui tikrai yra pakankamas. Kur nors miesto centre esančiame restorane padavėju(-a) dirbantis studentas(-ė) uždirbti turėtų bent 3-4 šimtus eurų į rankas.
Vizitai bei pasimatymai su jumis
Geriau, kad vaikas grįžtu pas jus, o jūs jį lankytumėte kuo rečiau. Nors pradžioje labai sunku atprasti nuo to, kad nieko nebėra vaiko kambaryje ir niekas po pamokų negrįžta namo, turite su tuo susitaikyti. Priimti jus į bendrabutį arba nedidelį butą bus tikrai sudėtinga, tad žymiai paprasčiau, jei atžala keletą kartų per mėnesį pasimatys su jumis, parvykusi namo. Tai ir pačiam studentui bus psichologiškai lengviau, mat grįžimas namo leis trumpam pabėgti nuo įprastos rutinos.