Daugelis žmonių, ypač šiuo, pandemijos metu, susiduria su depresinėmis būsenomis ar nuotaikomis. Nesikeičianti namų buitis, vis tas pats siauras žmonių ratas, niūrios naujienos, didina nerimą ir beviltiškumą. Nė nepastebime kaip visos mūsų mintys pamažu tampa negatyvios, o anksčiau mėgiamas darbas – nebeįdomus. Prarandame norą kažką veikti ir nejučia panyrame į apatiją ir depresinę būseną. Kaip galima būtų sau padėti, kad apsaugotume save nuo depresijos ligos? Šiame straipsnyje rasite 8 savipagalbos būdus.
- Sąmoningumas
Depresinė nuotaika, kaip ir džiugi nuotaika, ar bet kokios kitos emocinės būsenos nesitęsia amžinai. Amžinai nesitęs ir karantinas. Nemaža dalis žmonių gali galvoti kitaip, jiems atrodo, kad jei šiandien jaučiasi blogai, tai taip dabar jausis visada. Atsisakykite fatalistinio požiūrio į savo emocines būsenas, net jei tai depresija.
Jei šiandien ir vėl nepavyko praskaidrinti sau nuotaikos jūs visada turite galimybę pabandyti dar kartą. Pavyzdžiui, rytoj. Supraskite, kad gyvenime buvo, yra ir bus dienų, kai atrodo viskas slysta iš po kojų, tačiau lygiai taip pat buvo yra ir bus dienų, kai viskas sekasi netgi labai gerai.
- Sportas ir sveika mityba
Suprantu kaip banaliai tai skamba. Tikiu, jog jums jau pabodo klausytis apie fizinio aktyvumo naudą sveikatai. Tačiau neskubėkite nuvesti savo kompiuterio pelės žemyn.
Turbūt vienas iš populiariausių argumentų, kodėl karantino metu nereikia sportuoti – „sporto klubai uždaryti“. Taip sutinku, jie uždaryti, tačiau aš nekalbu apie profesionalaus sportininko karjerą. Sportas gali būti ir 3 ratai greitu žingsniu aplink jūsų daugiabutį ar namą kuriame gyvenate. Fizinis aktyvumas gali būti net ir ėjimas į maisto prekių parduotuvę pėsčiomis vietoj to, kad važiuotumėte automobiliu.
Sveikas maistas gali būti skanus! Manau, kad šią frazę taip pat girdėjote ne kartą. Kad ir kaip tą atsibodo girdėti, visgi tai tiesa. Aš nesiūlau jums valgyti salotų lapų be prieskonių ir garintos vištienos krūtinėlės. Aš siūlau jums pabandyti atsisakyti vieno Wolt‘o užsakymo per savaitę ir vietoj to pasigaminti kažką sveikesnio patiems.
- Nusistatykite tikslus
Vaikščiodami ratais aplink namus bei gamindami sveikiau, nusistatykite tikslus. Jei šią savaitę gaminate vieną kartą, kitą savaitę gaminkite 2 kartus. Jei šiandien einate 3 ratus, rytoj eikite 4. Juk praktiškai kiekvienas iš mūsų savo išmaniąjame telefone turime įdiegtą programėlę, kuri rodo jūsų per dieną nueitus žingsnius. Iššnaudokite tai ir sekite savo rezultatus! Palaipsniui taip išsiugdysite įprotį. Su kiekvienu pasiektu tikslu jausite augantį vidinį pasitikėjimą. Būtent pasitikėjimo stiprinimas yra tiesiogiai susijęs su depresinių nuotaikų įveikimu. Tačiau būkite atsargūs ir neužsibrėžkite pernelyg didelių tikslų. Taip ne tik sau nepadėsite kovoje su depresija, tačiau galite dar labiau savimi nusivilti, jei tikslo pasiekti nepavyks. Naudokitės taisykle “mažiau yra daugiau”.
- Meditacija
Meditacija – tai puikus kelias pažinti save, atkurti vidinę harmoniją ir išsilaisvinti iš depresijos. Meditacija mažina stresą ir nerimą o tai vienos iš pagrindinių depresyvios nuotaikos formavimosi prielaidų. Yra daugybė meditacijos variacijų. Svarbiausia yra ieškoti ir atrasti sau priimtiniausią. Jeigu to padaryti neišeina patiems ir yra reikalingas gidas, visada galite kreiptis į specialistus. ,,Gyvosios psichologijos” studijoje vyksta sensorinių meditacijų užsiėmimai, kurių metu padedame žmonėms subalansuoti jų vidinius išgyvenimus.
- Vitaminas D
Šaltuoju metų laiku, kai saulės matome gerokai mažiau, kai aplinkui tvyro tamsa, depresiniai susirgimai geroka šokteli į viršų. Pabandykite prisiminti save kaip jaučiatės vasaros metu ir kaip jūsų nuotaika ir emocijos pasikeičia šaltuoju metų laiku. Galų gale pabandykite pastebėti savo reakciją kai po kelių savaičių apniukusio oro išlenda saulė.
Tad jei žiemas leidžiate Lietuvoje, ypač dabar, karantino metu, kai išvykti sunkiai kur galime, labai realu, kad depresyviai jaučiatės būtent dėl saulės ir šviesos stokos. Šiuo atveju vertėtų pasitarti su specialistu ir galbūt jis jums rekomenduos vartoti vitamino D papildus.
- Socialinis gyvenimas
Jei jau taip atsitiko, kad jaučiatės depresyviai, visgi nevenkite bendravimo. Kiek įmanoma, ir toliau planuokitės susitikimus, dalyvaukite renginiuose, kad ir virtualiuose. Geriausias būdas yra susikurti socialinės komunikacijos rutiną. Turint rutiną bus daug lengviau įveikti depresyvias nuotaikas.
Užsirašykite į jogos klases, grupinį sportą galbūt net užsienio kalbos būrelį. Pradėkite savanoriauti bendruomenėse, taip lengvai susirasite naujų pažinčių ir tai jums padės įveikti depresiją. Galite pasvarstyti ir apie savęs tobulinimo stovyklas.
- Elkitės priešingai
Negatyvios mintys, pastovi energijos stoka dažnai įspėja apie artėjančią depresiją. Praneša apie tai, kad jums reikalinga pagalba. Pirmiausia, galite pabandyti padėti patys sau: pasitelkite logiką kaip ginklą kovojant prieš šią būseną ir elkitės priešingai nei jums sako jūsų vidinis negatyvus balsas. Žinoma, kiekvieną situaciją reikia įvertinti individualiai, tačiau jei jums siūlo sudalyvauti renginyje, kuris jums atrodo nevertas jūsų laiko, pabandykite pagalvoti kitaip: galbūt tai ir nėra pats geriausias pasiūlymas, tačiau bus geriau jei nueisiu, nei gulėsiu visą dieną ant sofos. Su laiku pajusite, kad galbūt ir tas renginys nebuvo toks blogas ir galbūt tai įpūtė naujų „vėjų“ į jūsų gyvenimą.
- Leiskite įsitraukti specialistams
Jei atsitiko taip, kad padėti sau nebesugebate, atėjo laikas kreiptis į specialistą. Supraskite, kad depresinės nuotaikos, turi tendenciją gilėti ir išsivystyti į depresijos ligą. Jei darosi sunku, ,,Gyvosios psichologijos” ar kiti psichinės sveikatos specialistai yra pasiruošę padėti.
Didžiausia problema yra tai, kad depresija skatina izoliaciją ir vienišumo jausmą, kai nenori niekur eiti, su niekuo bendrauti. Tačiau nors ir jaučiatės taip lyg nieku gyvu nenorėtumėt niekur eiti ar bendrauti, pabandykite tai padaryti. Bent su artimiausias žmonėmis. Galbūt dalykai, kuriuos darėte anksčiau neatrodys taip pat smagiai šiuo metu, tačiau laikui bėgant tai padės įveikti depresyvius nusiteikimus.
Prisiminkite, jog išeitis visada yra. Ir po pačios tamsiausios nakties visada ateina diena.