2020 metų gegužės pradžioje Ekonomikos ir inovacijų ministerija patarė verslo sektoriui, susijusiam su turizmo paslaugomis ne tik prašyti ar laukti finansavimo iš valstybės, bet ir galvoti, kaip galima persitvarkyti, prisitaikyti prie naujos, koronaviruso paveiktos aplinkos. Europos komisija prognozuoja, kad turizmas neatsigaus 9 mėnesius nuo kovo. Net jei viešbučiams būtų išdalintos verslo paskolos ar kompensacijos sumokėti darbuotojų atlyginimams, vis tiek tų lėšų neužtektų išgyventi 9 mėnesius.
Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos vadovas Zurabas Pololikašvilis prognozuoja, didžiausią nuo šeštojo dešimtmečio tarptautinių kelionių nuosmukį. Vis tik jis sako, kad labiau paklausios bus atokios, kaimiškos vietovės. Ispanija jau sulaukė 70 % rezervacijų kaime. Lietuvoje nemažai kaimo turizmo sodybų, kurios galėtų būti išnaudotos vietiniame turizme. Gegužės 31 dieną buvo patvirtina valstybės parama kelionių organizatoriams ir viešbučių savininkams. Šie pinigai skirti daugiausiai atsiskaityti su klientais, sumokėti darbuotojų atlyginimams viešbučiuose.
Patvirtintas verslo paskolų paketas turizmo sektoriui
Vyriausybė patvirtino 15 mln. eurų biudžetą lengvatinėms verslo paskoloms turizmo sektoriui, nukentėjusiam nuo COVID-19 pandemijos. Paskolų lėšomis kelionių organizatoriai galės grąžinti klientams pinigus, sumokėtus už atšauktas keliones, viešbučiai galės papildyti apyvartinių lėšų trūkumą.
Tiesioginės verslo paskolos bus teikiamos per Nacionalinės plėtros įstaigą „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Pasaulio turizmo organizacijos atstovai teigia, jog šiais metais, dėl koronaviruso keliautojų srautai bus mažesni 60-80 %, palyginus su praėjusiais metais. Lietuvoje, kelionių organizavimo sektoriuje, nukentėjusiame nuo koronaviruso, registruota 400 įmonių, jose dirba 3000 darbuotojų.
Turizmo sektoriui priklausančios įmonės gali pasinaudoti ir kitomis INVEGA priemonėmis, skirtomis nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams. Finansinę pagalbą planuojama teikti iki 2020 metų gruodžio 31 dienos. Didžiausia galima suma vienai įmonei 3 000 000 eurų.
Kelionių organizatoriams svarbu ne tik sugrąžinti pinigus už atšauktas keliones, bet ir gauti naujų lėšų. Kaip organizuoti vietinį turizmą, kokiomis pramogomis sudominti žmones – tai turėtų būti pagrindiniai uždaviniai. Jeigu tam reikalingos papildomos lėšos, lengvatinės ar įprastos verslo paskolos, jas galima gauti per alternatyvų finansuotoją „Noviti Finance“.
Remtasi: