Vokietijos gyventojams, gaunantiems įvairaus pobūdžio pajamas, itin svarbu nuodugniai suprasti vietinę mokesčių sistemą ir pajamų deklaravimo procesą – tik taip pavyks sėkmingai pateikti metinę deklaraciją, na o galiausiai ir susigrąžinti dalį permokėtos sumos. Ši taisyklė, žinoma, galioja ir dirbantiems ne pilną darbo dieną – šiems asmenims optimizuoti savo finansinę padėtį taip pat svarbu. Kokie žingsniai būtiniausi ir kokios įžvalgos padės efektyviau orientuotis mokesčių deklaravimo procese? Žemiau – patarimai Vokietijoje gyvenantiems ir nepilnu etatu dirbantiems žmonėms.
Susipažinkite su aktualiomis mokestinėmis prievolėmis
Pirmasis žingsnis pildant mokesčių deklaraciją Vokietijoje kaip ne visą darbo dieną dirbančiam darbuotojui – suprasti savo mokestines prievoles. Visi gyventojai, įskaitant ir nepilnu etatu dirbančius asmenis, bei jų pajamos Vokietijoje yra apmokestinamos. Be to, šioje valstybėje veikia progresinė mokesčių sistema. Tai reiškia, kad jūsų mokestinė prievolė didėja kartu su gaunamomis pajamomis: kuo jų daugiau, tuo didesni ir mokėtini mokesčiai.
Gaukite mokesčių mokėtojo numerį
Prieš pateikdami mokesčių deklaraciją, turite gauti mokesčių identifikacinį numerį, Vokietijoje vadinamą „Steueridentifikationsnummer“. Jei Vokietijoje jau deklaravote gyvenamąją vietą, šis numeris paprastai suteikiamas automatiškai. Tačiau jei esate neregistruotas Vokietijos gyventojas, dėl mokesčių mokėtojo numerio galite kreiptis į vietinę mokesčių inspekciją (Finanzamt) arba pasinaudoti vietine mokesčių deklaravimo sistema internete. Pajamų deklaravimas, o vėliau – ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos galimas tik turint mokesčių mokėtojo numerį.
Kaupkite reikiamus dokumentus
Norėdami užtikrinti kuo įmanoma sklandesnį mokesčių deklaravimo procesą, reikiamais dokumentais turėtumėte pasirūpinti iš anksto – dar prieš prasidedant pajamų deklaravimo laikotarpiui. Būtent todėl svarbu nuolat kaupti reikiamus dokumentus ir juos tvarkyti. Darbo sutartis, atlyginimų lapeliai, banko sąskaitų išrašai ir kiti dokumentai, susiję su jūsų gaunamomis pajamomis ir atskaitymais – verta išsaugoti visus šiuos dokumentus, kurie gali būti pravartūs deklaravimo procese. Pajamas gaunate iš keleto skirtingų šaltinių – pavyzdžiui, laisvai samdomo darbo ir būsto nuomos? Nepamirškite, kad dokumentai reikalingi kiekvienam gautų pajamų tipui įrodyti.
Supraskite, kaip atskaitomos išlaidos
Net ir dirbdami ne pilną darbo dieną galite pretenduoti į atskaitomas išlaidas ir lengvatas, kurios padės sumažinti savo apmokestinamų pajamų kiekį. Dažniausiai Vokietijos gyventojai mokesčių lengvatas pasitelkia transporto išlaidoms, su darbu susijusioms mokymosi išlaidoms, taip pat ir įmokoms privatiems pensijų planams bei namų biuro įsirengimo išlaidoms. Norėdami maksimaliai išnaudoti teikiamas galimybes, visus metus fiksuokite patiriamas išlaidas ir nepamirškite dokumentų, kurių dėka galėsite pateikti tikslią informaciją.
Pasirinkite jums priimtiną mokesčių deklaravimo būdą
Vokietijoje galimi du pagrindiniai pajamų deklaravimo būdai: tradicinis popierinės deklaracijos pildymas bei naudojimasis elektronine mokesčių deklaravimo sistema „Elster“. Nors lygiaverčiai abu keliai, elektroninis metodas turi keletą papildomų privalumų, tarp kurių – greitesnis pajamų deklaravimo procesas, automatinis pajamų skaičiavimas bei iš anksto užpildomos formos. Jei jums svarbus greitas pajamų deklaravimas ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, apsvarstykite galimybę pasinaudoti virtualiais įrankiais.
Nebijokite kreiptis profesionalios pagalbos
Manote, kad mokesčių deklaravimo procesas Vokietijoje – kiek per sudėtingas jūsų jėgoms, o galbūt susidūrėte su specifinės problemomis? Visuomet patartina kreiptis profesionalios pagalbos. Mokesčių konsultantai, kuriems pajamų deklaravimo procesas – tai kasdienybė, mielai suteiks jūsų situacijoje aktualių rekomendacijų bei patarimų tiksliam bei optimizuotam mokesčių susigrąžinimui.
Mokesčių deklaravimas Vokietijoje – ypač svarbi pareiga kiekvienam gyventojui nepriklausomai nuo jo darbo krūvio. Net ir dirbantieji nepilnu etatu privalo suprasti savo mokestines prievoles, kaupti reikiamus dokumentus bei pasirinkus norimą būdą deklaruoti gautas pajamas. Tiesa, šis procesas būtinas ne tik griežtai mokesčių tvarkai valstybėje, bet ir naudingai finansinei gyventojo padėčiai – deklaruodami pajamas neretai galite pasinaudoti ir įvairiomis lengvatomis, o susidūrę su problemomis – kreiptis profesionalios pagalbos.