Šiomis dienomis labai dažnai galime susidurti su naujienomis apie oro taršą ir jos didžiulį neigiamą poveikį visuomenės sveikatai. Tačiau kaip dažnai susimąstome apie mūsų gyvenamųjų patalpų oro kokybę? Nors lauko oro tarša tikrai kelia susirūpinimą, gali būti lengva pamiršti, kad oro kokybė, kuria kvėpuojate savo namuose, gali būti tokia pat svarbi.
Statistiniai duomenys rodo, kad oro teršalų kiekis patalpose gali būti ne tik iki 100 kartų didesnis už lauko oro teršalų kiekį, bet ir daryti didesnį poveikį jūsų sveikatai. Patalpų oro taršos poveikis sveikatai priklauso nuo ore esančių teršalų rūšies, tačiau jis gali sukelti astmą, plaučių uždegimą, alergines reakcijas, širdies ligas ar netgi vėžį.
Žmonės, sergantys kvėpavimo takų ar širdies ligomis, taip pat maži vaikai ir vyresnio amžiaus suaugusieji taip pat susiduria su didesne rizika susidurti su kai kuriomis sveikatos problemomis, susijusiomis su prasta patalpų oro kokybe. Nepaaiškinami kvėpavimo takų simptomai gali būti ženklas, kad atėjo laikas patikrinti savo gyvenamųjų patalpų oro kokybę. Tačiau kitais atvejais net ir potencialiai kenksmingi teršalai daugelį metų lieka visiškai nepastebėti.
Imdamiesi priemonių savo gyvenamųjų patalpų oro kokybei pagerinti galite sumažinti sveikatos sutrikimų riziką ir netgi pagerinti savo gyvenimo kokybę. Taigi, pristatome jums ne vieną patarimą, kaip galėtumėte pagerinti oro, kuriuo kasdien kvėpuojate, kokybę.
Patikrinkite oro kokybę
Jei nerimaujate dėl savo namų oro kokybės, bet nežinote, kokie pokyčiai galėtų labiausiai padėti, gera pradžia – oro kokybės tyrimas. Galite rinktis „pasidaryk pats“ būdą arba kreiptis į profesionalus. Pasirinktas metodas gali priklausyti nuo jūsų poreikių. Atlikti tai patiems dažnai yra pigiau, tačiau dirbant su šios srities profesionalu greičiausiai gausite išsamesnius rezultatus ir naudingų patarimų.
„Pasidaryk pats“ oro kokybės testavimas
Internete galite rasti įvairių oro kokybės tyrimų rinkinių. Kai kuriuose rinkiniuose galima patikrinti kelis teršalus, o kituose – tik vieną, pvz., radoną. Kadangi daugelis namuose naudojamų testų rinkinių nėra išsamūs, jei norite patikrinti tik vieną ar du konkrečius teršalus, gali būti prasmingiau atlikti testus namuose. Jei norite gauti išsamius tyrimų rezultatus, ilgalaikėje perspektyvoje gali būti veiksmingiau dirbti su profesionalu.
Profesionalūs oro kokybės tyrimai
Profesionalų samdymas greičiausiai jums kainuos brangiau nei naudojant testų rinkinį, tačiau daugelis specialistų siūlo papildomas paslaugas, kad padėtų jums suvaldyti visus testo metu nustatytus taršos šaltinius. Pavyzdžiui, profesionalai, siūlantys oro kokybės tyrimus, taip pat gali specializuotis pelėsių prevencijos ir šalinimo srityje.
Sumažinkite teršalų kiekį
Svarbus būdas palaikyti švarų patalpų orą – sužinoti dažniausiai pasitaikančius taršos šaltinius ir, kai tik galite, vengti pridėtinių teršalų. Tam, kad tai padaryti būtų lengviau, vertėtų išsiaiškinti, kokie yra dažniausiai pasitaikantys teršalai.
Valymo priemonės
Kai kurių valymo priemonių sudėtyje yra kenksmingų cheminių medžiagų, kurios gali likti ore, pvz., langų valikliai, oro gaivikliai, balikliai ar valymo purškikliai. Rinkdamiesi saugesnius, netoksiškus valymo produktus, galėsite palaikyti švarą namuose be perteklinių teršalų, kurių yra kai kuriuose standartiniuose valymo produktuose.
Cigarečių dūmai
Pasyvus rūkymas – tai iškvepiami cigarečių dūmai. Kiekvienas, kuris yra veikiamas dūmų, gali susidurti su didesne rizika susirgti sveikatos problemomis, įskaitant tam tikrų rūšių vėžį. Pasyvaus rūkymo nulemti dūmai, esantys ant tokių paviršių kaip drabužiai ar baldai, kurie jį sugeria, taip pat kelia pavojų sveikatai.
Geriausias būdas apsaugoti savo gyvenamąją erdvę nuo cigarečių dūmų – vengti rūkyti patalpose. Jei įmanoma, taip pat gali būti gera idėja sumažinti įprotį rūkyti, nes ant drabužių patekę tabako dūmai vis tiek gali paveikti jūsų gyvenamąją erdvę ir oro kokybę.
Radonas
Radonas, kuris yra natūralios radioaktyvios dujos, gali prasiskverbti pro žemės plyšius ir kauptis jūsų namuose, sukeliant sveikatos problemas, įskaitant plaučių vėžį. Namų oro kokybės testų rinkiniai – tai paprastas būdas patikrinti, ar radono kiekis jūsų namuose nėra nesaugus. Jei atlikus testą nustatomas didelis radono kiekis ore, paprastai radono kiekį galima sumažinti užsandarinant namo pamatus, kad dujos negalėtų patekti į gyvenamąsias patalpas.
Formaldehidas
Formaldehidas yra įprastas lakusis organinis junginys – viena iš daugelio kenksmingų dujų, kurias kartais išskiria įprasti namų apyvokos daiktai. Formaldehidas yra dažnai aptinkamas klijuose, naudojamuose kompozitinėje medienoje ir daugelio rūšių balduose. Jis gali prasiskverbti į jūsų gyvenamųjų patalpų orą. Per didelis jo poveikis gali sukelti kvėpavimo takų problemas, įskaitant bronchitą. Formaldehido poveikį oro kokybei galima sumažinti renkantis naudotus baldus, o ne naujus – laikui bėgant iš baldų išsiskiria mažesnis formaldehido kiekis. Taip pat galima rinktis medžio masyvo baldus, o ne kompozicinės medienos.
Naudokite oro valytuvą
Vienas iš veiksmingų būdų palaikyti švaresnį orą namuose yra oro valytuvas. Galite rinktis oro valytuvą su didelio efektyvumo kietųjų dalelių sugėrimo (HEPA) filtru, nes jis geriausiai pašalina kenksmingas daleles iš oro. Iš tikrųjų HEPA filtrai gali pašalinti daugiau kaip 99 proc. kenksmingų dalelių iš jūsų oro. Tačiau oro valytuvai negali pašalinti visų rūšių taršos, todėl, jei norite sumažinti oro taršą, galite pagalvoti apie oro filtrą, kuris galėtų pašalinti lakiuosius organinius junginius, dūmus, pelėsių sportas, anglies dioksido perteklių, alergenus, pvz., naminių gyvūnų pleiskanas ir kt. Oro valytuvas su HEPA filtru gali padėti iš oro pašalinti net gripo viruso daleles.
Imkitės priemonių alergenams kontroliuoti
Daugelyje patalpų paprastai rasite daugybę alergenų ir dirgiklių, pvz., dulkes, pelėsį, naminių gyvūnų pleiskanas ar dulkių erkutes. Pašalinę šiuos alergenus, paprastai pagerinsite bendrą namų oro kokybę, be to, sumažinsite tikimybę patirti kvėpavimo takų simptomus, tarp kurių yra ir sloga, ašarojančios akys, gerklės skausmas, čiaudulys, odos bėrimai ir niežulys.
Norint valdyti alergenus savo namuose, reikia tiek prevencijos, tiek ir priežiūros. Prevencinės alergenų kontrolės strategijos yra reguliarus augintinių maudymas ir šukavimas, taip pat patalynės skalbimas du kartus per mėnesį karštame vandenyje, kad būtų pašalintos dulkių erkutės. Labai praverčia ir hipoalerginių pagalvių bei nepralaidžių čiužinių pasirinkimas, kad dulkių erkutės nepatektų į patalpą.
Alergenus iš patalpų oro taip pat galite pašalinti siurbdami ir valydami dulkes, kad nesikauptų naminių gyvūnų pleiskanos, dulkės ir dulkių erkutės, plaunant pelėsį nuo nepralaidžių paviršių, tokių kaip plytelės ir metalas, naudojant baliklį arba muilo tirpalą. Minėtam tikslui pasiekti gali būti naudinga pašalinti ir pakeisti kiliminę dangą, medieną ar gipskartonio plokštes, kuriose auga pelėsis.
Sumažinkite drėgmę
Drėgmė patalpose gali kelti daug pavojų sveikatai, įskaitant pelėsių augimą. Dėl didelės drėgmės į orą taip pat gali patekti lakiųjų organinių junginių. Drėgna patalpų aplinka gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pvz., drėgną klimatą, nesandarius vamzdžius ar stogą, patalpas, kuriose kaupiasi vanduo, prastą ventiliaciją tose patalpose, kuriose daug garų, pvz., vonios kambarius ir virtuvę.
Drėgna aplinka gali sukelti daugybę kvėpavimo takų simptomų, įskaitant kosulį, švokštimą ir astmos priepuolius. Drėgmę gyvenamojoje patalpoje galite sumažinti naudodami oro sausintuvą, įjungdami ventiliatorių arba atidaryti langą, kai prausiatės duše arba gaminate maistą, surasdami ir pašalindami susikaupusio vandens ar drėgmės vietas, įsirengdami rekuperacinę vėdinimo sistemą ar kt.
Pagerinkite vėdinimą
Palaikydami namuose oro srautą galite pasinaudoti paprastu būdu pagerinti oro kokybę. Vienas iš būdų tai padaryti – atidaryti langus ir duris, kad į patalpas patektų šiek tiek lauko oro, jei lauko oras yra švarus arba jame mažai žiedadulkių. Tačiau oras į namus patenka per ventiliacijos angas ir silpnas vietas, pavyzdžiui, mažus tarpus aplink duris. Nors pro šias angas patenkančiam orui ne tiek jau daug galite padaryti, galite įsitikinti, kad oras, patenkantis į jūsų gyvenamąsias patalpas per ventiliacijos angas, neprisideda prie šios problemos.
Jei įsirengsite rekuperatorių ir (arba) oro kondicionierių, labai svarbu, kad reguliariai keistumėte visus namų šildymo ir vėsinimo sistemų filtrus, įsitikindami, jog visi jūsų namuose esantys oro kanalai yra švarūs ir neuždengti, nes ilgainiui juose gali kauptis dulkės. Taip pat reikėtų tikrinti prietaisų, kuriais oras patenka į namus, filtrus ir keisti juos pagal gamintojo nurodymus.
Efektyviai naudokite kambarinius augalus
Žmonės paprastai rekomenduoja naudoti kambarinius augalus, kad jie padėtų išvalyti orą jūsų namuose. Tačiau su tuo susiję tyrimai išlieka prieštaringi. Pavyzdžiui, vieno tyrimo rezultatai parodė, kad kambariniai augalai gali padėti sumažinti tam tikrų patalpų oro teršalų, įskaitant lakiuosius organinius junginius ir smulkiąsias daleles, kiekį, tačiau daugelio tyrimų rezultatai išsiskyrė, kai reikėjo nustatyti, kokį poveikį kambariniai augalai iš tikrųjų daro. Be to, vieno atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad daugumoje pastatų jau esanti ventiliacija iš oro pašalina daug daugiau lakiųjų organinių junginių nei kambariniai augalai, todėl šiuo atveju jums gali gerokai veiksmingiau pasitarnauti šiuolaikinis rekuperatorius.
Dar vienas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, yra augalų rūšis. Kai kalbama apie teršalų šalinimą, ne visi augalai yra vienodi. Veiksmingesniais patalpų oro švarą palaikančiais augalais pripažįstami Dracaena (populiari kambarinių augalų gentis, kurios lapai dažnai būna kardų formos ir įvairių spalvų), Spathiphyllum (taikos lelija) ar Hedera helix (paprastoji gebenė). Kita vertus, kambariniai augalai vis dar gali būti naudingi, jei jie pasirenkami tinkamai.
Patikrinkite šildymo sistemas
Kai kurios šildymo sistemos taip pat gali turėti didelę įtaką oro kokybei. Malkomis kūrenamos krosnys ir židiniai į patalpų orą gali išskirti didelį kiekį kenksmingų dalelių, dėl kurių gali padidėti rizika susirgti ilgalaikėmis sveikatos ligomis, pvz., plaučių vėžiu. Kiti galimai didesnę riziką keliantys šildymo būdai yra šildymo sistemos su senesnėmis krosnimis ir dujiniai šildymo prietaisai. Dujomis kūrenamos šildymo sistemos gali į orą išskirti daugiau anglies monoksido. Saulės ir elektrinio šildymo galimybės gali užtikrinti, kad jūsų patalpų oras būtų daug švaresnis nei kitos šildymo sistemos.
Pabaigai
Jūsų gyvenamųjų patalpų oro kokybei gali turėti įtakos įvairūs veiksniai, kurie gali lemti įvairius trumpalaikius ir ilgalaikius padarinius sveikatai. Jei nerimaujate dėl patalpų oro taršos, atlikę patalpų oro kokybės tyrimus galėsite daug lengviau nusiraminti. Tuomet ėmęsi atitinkamų veiksmų, kad išvengtumėte konkrečių probleminių teršalų ir sumažintumėte jų kiekį savo gyvenamosiose patalpose, galėsite pagerinti oro kokybę ir sumažinti bet kokią susijusią riziką jūsų ir jūsų namiškių sveikatai.
Plačiau: VesinimoSistemos.lt